Zapraszamy do zapoznania się z realcją Zespołu Szkoł i Placówek Oświatowych w Nysie, ktora od września 2018 do sierpnia 2020 roku realizowała projekt From GLOBE to Erasmus. Serdecznie gratulujemy sukcesów w projekcie i życzymy kolejnych wspaniałych projektów!
Pod artykułem znajdziecie również "Przewodnik dla ucznia realizującego projekt badawczy w ZSiPO w Nysie", przygotowany przez Jolantę Wawrzyniak-Rószczkę. To solidna dawka wiedzy, pomocna w realizacji projektu badawczego. Gorąco polecamy jako inspirację!
Podsumowanie projektu okiem Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie:
Od września 2018r. do sierpnia 2020r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie realizowaliśmy projekt: From GLOBE to Erasmus – uczniowskie projekty badawcze, w ramach programu Erasmus+.
Przygotowaliśmy go wspólnie ze szkołami z Rotterdamu (Niderlandy) i Buzet (Chorwacja). Nasza szkoła była koordynatorem. Celem wypracowanej inicjatywy było rozpoznanie problemów środowiskowych oraz analiza wpływu działalności człowieka na badane komponenty środowiska przyrodniczego (atmosfery, hydrosfery, gleby i biosfery) w miejscu zamieszkania. Działania badawcze i obserwacje prowadziliśmy z wykorzystaniem pomiarów, które od 2012r. realizujemy w ramach międzynarodowego programu GLOBE. Pracę badawczą podjęły międzynarodowe zespoły złożone z uczniów wymienionych szkół. Komunikacja między uczestnikami odbywała się w języku angielskim.
Każda z 81 grup pracowała nad ustalonym przez siebie pytaniem badawczym oraz nad sprawdzeniem uzgodnionej hipotezy. Zadania obejmowały np. systematyczne badania stanu wody w rzekach przepływających przez zamieszkiwane miejscowości, badanie zjawiska „miejskiej wyspy ciepła”, jakości powietrza. Uczniowie korzystali ze specjalnego sprzętu pomiarowego, protokołów Globe’owych. Zgromadzone dane posłużyły do analizy problemu i opracowania wniosków. Wyniki prac zamieszczone zostały na stronie eTwinning i padlet.com.
Odbyły się także 3 spotkania szkół partnerskich, na których, poza działaniami projektowymi, uczniowie mieli okazję do zwiedzania, ale też i do bliższego poznania siebie nawzajem i swoich rodzin.
Praca z projektem wymagała ogromnego zaangażowania wszystkich stron i wszystkim nam dała dużo satysfakcji, mimo pewnych problemów, które pojawiały się trakcie realizacji. Wyniki podjętych działań dostarczyły wielu pozytywnych rezultatów uczniom oraz nam - nauczycielom. Postanowiliśmy kontynuować prowadzenie uczniowskich projektów badawczych w naszej szkole w ramach lekcji geografii. W tym celu przygotowaliśmy Poradnik dla ucznia realizującego projekt badawczy w ZSiPO w Nysie (poniżej w załączeniu).
Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej.
Zapraszamy do odwiedzenia stron: https://www.facebook.com/fromGlobetoerasmus oraz https://twinspace.etwinning.net/72637
Przewodnik dla ucznia realizującego projekt badawczy w ZSiPO w Nysie
Gloebe Exchange Project: Crossing borders for a better future: Teacher Handbook
Gotowi na wyzwania? Przyłączcie się do grona Obserwatorów Jesiennego Nieba!
Zadanie polega na prowadzeniu prostych obserwacji nieba i chmur, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej GLOBE Observer (dostępnej w App Store oraz Google Play). Zbierane w aplikacji dane to źródło cennych informacji dla naukowców NASA Langley Research Center w Wirginii (USA), badających klimat i pogodę na Ziemi między innymi przy wykorzystaniu danych satelitarnych.
Akcja potrwa od 15 października do 15 listopada 2019 r. W tym czasie każdy uczestnik może przesłać maksymalnie 10 obserwacji chmur dziennie. Najlepsi obserwatorzy otrzymają video-podziękowania od naukowców z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, opublikowane na stronie internetowej NASA.
JAK SIĘ PRZYŁĄCZYĆ?
ZBIERZCIE SZKOLNY ZESPÓŁ OBSERWATORÓW WIOSENNEGO NIEBA Każdy uczestnik konkursu (nauczyciel i uczeń) powinien posiadać swoje osobne konto w systemie GLOBE - dzięki temu macie szansę zebrać, jak najwięcej danych i wygrać konkurs :-)
Zebraliście zespół? Dajcie nam znać, pisząc do nas krótki e-mail, w którym podacie, ilu uczniów włączyło się do akcji.
POBIERZCIE APLIKACJĘ GLOBE OBSERVER I ZALOGUJCIE SIĘ Aplikacja GLOBE Observer jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Możesz ją pobrać za darmo z Google Play lub App Store. Aplikacja jest dedykowana na urządzenia z systemem Android 5.x lub wyższym. Na urządzeniach z wcześniejszymi wersjami Android aplikacja może nie działać w pełni poprawnie.
UWAGA SZKOLNE ZESPOŁY OBSERWATORÓW: Jeśli któryś z członków zespołu nie ma możliwości pobrać aplikacji, nie ma problemu. Wasze obserwacje zachmurzenia możecie również raportować w standardowy sposób - przez portal GLOBE lub aplikację mobilną GLOBE Data Entry App. Każdy uczestnik loguje się na swoje konto GLOBE (nauczycielskie lub uczniowskie). Jeśli Wasza szkoła dołączyła do akcji, ale nie uczestniczy na co dzień w Programie GLOBE, macie możliwość raportowania danych jedynie przez aplikację GLOBE Observer.
|
|||||
DOWIEDZCIE SIĘ, CZEGO SZUKAĆ NA NIEBIE Obserwacje nieba prowadzi się w kilku prostych krokach. Na początku aplikacja automatycznie rejestruje dzień, godzinę oraz miejsce, z którego każdy Obserwator patrzy w niebo. Następne kroki to już wasze zadanie. Najpierw sprawdźcie, czy niebo jest czyste/bezchmurne, zachmurzone a może w ogóle niewidoczne np. z powodu smogu lub śnieżnej zamieci. Jeśli na niebie są chmury, wtedy każdy Obserwator:
Szukacie szerszych informacji? Zajrzyj na stronę GLOBE Observer (po angielsku).
|
|||||
SPRAWDŹCIE, KIEDY NAJLEPIEJ PATRZEĆ W NIEBO Niebo można obserwować o dowolnej porze, np. co godzinę. Jednak najbardziej wartościowe są te obserwacje, które wykonuje się niedługo (max 15 minut) przed lub po przelocie satelity meteorologicznego nad danym miejscem. Jeśli komuś się uda, otrzyma od zespołu NASA GLOBE Clouds raport porównujący wyniki swoich obserwacji oraz widoku z satelity. Ekscytujące, prawda? :-) Godzinę przelotu satelity nad miejscem obserwacji sprawdzisz w aplikacji GLOBE Observer.
|
|||||
OBSERWUJCIE NIEBO I WYSYŁAJCIE ZEBRANE DANE Dane dot. zachmurzenia w aplikacji GLOBE Observer możecie zbierać również, gdy nie macie połączenia z internetem. Pamiętajcie jednak o wysłaniu wyników, jak tylko znajdziecie się w zasięgu. Nie korzystacie z aplikacji i zbieracie dane w tradycyjny sposób - pamiętajcie, ze każdy Obserwator powinien wprowadzić wyniki swoich obserwacji do bazy danych. Inaczej nie są wliczane do wyniku zespołu! UWAGA SZKOLNE ZESPOŁY OBSERWATORÓW: Pamiętajcie, aby w ramach obserwacji wykonywać zdjęcia obserwowanego nieba! To bardzo ważny element Waszych obserwacji.
|
|||||
PORÓWNUJCIE WYNIKI Z INNYMI OBSERWATORAMI NIEBA Zebrane dane możecie oglądać na interaktywnej mapie. Zobaczcie, jak duża jest społeczność Obserwatorów wiosennego nieba! Czy wasze wyniki są zbieżne z obserwacjami innych osób z waszej miejscowości? |
Już za 3 tygodnie rozpoczniemy upragnione wakacje. Zapraszamy do kontaktu nauczycieli, którzy chcieliby wyróżnić najaktywniejszych uczniów Programu GLOBE okolicznościowymi dyplomami.
W piątek, 30 listopada, spotkaliśmy się na warsztatach kreatywnych "Środowisko inspiracji. Łączy nas chmura - projekty edukacyjne inaczej" zorganizowanych we współpracy z Microsoft Polska.
Wszystko zaczęło się oczywiście od... chmury i skojarzeń, jakie budzi to słowo. Przyrodniczych, społecznych, gospodarczych, kulturowych. Chmura stała się naszym punktem wyjścia do dyskusji, jak angażować młodzież do rozmowy o przyszłości naszych miast w ciekawy i czasem intrygujący dla młodego pokolenia sposób.
Po serii prezentacji inspiracyjnych przeszliśmy do sesji warsztatowej. Podczas pracy w grupach postawiliśmy na połączenie rozwoju kompetencji z odkrywaniem i wspólnym tworzeniem nowego podejścia do samej instytucji projektu edukacyjnego. Zachęcaliśmy nauczycieli do wyjścia poza ramy konwencjonalnego myślenia "projektowego" i podjęcia próby stworzenia projektów, których główną cechą staje się elastyczność i ekonomiczne dopasowanie do okoliczności - projektów, które pieszczotliwie nazywamy "kieszonkowymi" projektami przyrodniczymi :-)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów oraz przeczytania szerokiej relacji z wydarzenia na stronie https://gridw.pl/srodowisko-inspiracji/
W połowie listopada grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze uczestniczyła w Międzynarodowym szkoleniu GLOBE w Tuluzie we Francji.
To były intensywne trzy dni wypełnione sesjami warsztatowymi, dyskusjami z ekspertami i francuską młodzieżą oraz wymianą doświadczeń z edukatorami z blisko 20 europejskich krajów. Uczestnicy odwiedzili również siedzibę francuskiej agencji kosmicznej, CNES. Spotkanie było również okazją do wspólnego świętowania 100-lecia niepodległości Polski z międzynarodowym gronie :-)
Relację jednej z uczestniczek wyjazdu zamieszczamy poniżej. Zapraszamy do lektury! Relację zdjęciową znajdziecie na profilu GLOBE na Facebook.
-------------------------------
Jolanta Tworek, Szkoła Podstawowa nr 10 w Tarnobrzegu
Udział w międzynarodowej konferencji Programu GLOBE w Tuluzie był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Dał mi okazję poszerzenia swojej wiedzy na temat badań prowadzonych w Programie GLOBE, zwłaszcza hydrologicznych i meteorologicznych. Była to okazja do porównania tego, co robią inne szkoły „globowe” i wzbogacenia swoich doświadczeń. Mogłam praktycznie wykorzystać zdobyte wiadomości posługując się prezentowanym tam sprzętem oraz uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
Dodatkowo mogliśmy gościć w jednej z francuskich szkół, poznać ich system edukacyjny, pracujących tam nauczycieli a także uczniów. Podobała mi się przygotowana przez młodzież prezentacja o badaniu jakości wody w Garonnie pod hasłem „Water matters”. Dzieciaki były nieco zestresowane, ale zaprezentowały się bardzo ładnie.
Wszystkie te spotkania to także kształcenie kompetencji językowych i sprawdzenie swoich umiejętności. Rozmowy podczas wieczornego Cultural evening były świetną okazją do poznania innych kultur, języków i tradycji. Nasza ekipa z Polski pochwaliła się obchodzoną uroczyście 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Pamiątkowy kotylion wręczyliśmy głównemu dyrektorowi Programu Globe, którym jest Tony Murphy z USA. Była to zabawa i poznawanie się nawzajem.
Konferencja dała mi także możliwość odwiedzenia, przynajmniej częściowo, francuskiej organizacji CNES będącej francuskim odpowiednikiem Agencji NASA. Tam zapoznani zostaliśmy z ich zadaniami i prowadzonymi przedsięwzięciami. Najbardziej podobał mi się wykład dr Jean-Francois Leona, który przedstawił prezentację na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza oraz ich wpływu na życie i zdrowie człowieka. Prezentacja opatrzona była interesującymi zdjęciami.
Zwiedzanie Muzeum Kosmicznego to okazja do obejrzenia z bliska wielu modeli rakiet kosmicznych, stacji czy pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia badań. To miejsce, gdzie można uzupełnić swoje wiadomości z astronomii poprzez gry i zabawy multimedialne.
Spotkania, to nie tylko wiedza, ale także okazja do poznania wielu osób, wymiany kontaktów i nawiązania współpracy w przyszłości. No i na koniec oczywiście poznanie samego miasta Tuluza, chociaż na to nie było zbyt wiele czasu, bo dni były wypełnione licznymi zajęciami.
Bardzo dziękuję za umożliwienie mi udziału w tym fantastycznym przedsięwzięciu.
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2006-2014 |
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa Krajowy Koordynator Programu GLOBE |
|