Globe Games

GLOBE Games 2017: oczami zespołu ze Stalowej Woli

W dniach 9–12 czerwca 2017 roku, po raz kolejny, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Stalowej Woli wzięli udział w ogólnopolskich warsztatach dla najbardziej aktywnych uczniów programu GLOBE - GLOBE Games 2017. Mieliśmy przyjemność gościć w ośrodku wypoczynkowym „Mazury” położonym w mazurskiej wsi Krzyże niedaleko malowniczego miasteczka Ruciane-Nida. Tegoroczny temat seminarium brzmiał: „Klimat, Woda, Las”. Wzięło w nim udział blisko 120 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w całej Polsce.

Celem GLOBE GAMES 2017 była wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami i nauczycielami, poznanie kultury i historii Mazur oraz zachęcenie młodzieży do bliższego kontaktu z naturą. Byliśmy zachwyceni poziomem organizacji warsztatów ,przygotowaniem merytorycznym jak i praktycznym. Doskonale dobrane trasy, bardzo przemyślana tematyka umożliwiły młodzieży doskonalenie wielu praktycznych umiejętności. Nie omieszkamy wspomnieć o doskonałym wyżywieniu w ośrodku „Mazury”, gdzie brakowało nam tylko przysłowiowego ”ptasiego mleka” :-)

Tegoroczne GLOBE GAMES były wyjątkowe. Przez cały 2017 roku świętujemy dwadzieścia lat obecności Programu w Polsce. W związku z tym, zaszczycili nas swoją obecnością: ekspert NASA, Brian A. Campbell, oraz europejska koordynatorka Programu GLOBE, Bara Semerakova, którzy prowadzili zajęcia praktyczne z uczestnikami warsztatów. Młodzi ludzie byli zachwyceni spotkaniami z tak znakomitymi prowadzącymi nie tylko z zagranicy, ale również z polskimi naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy od lat angażują  w  prowadzenie zajęć na GG.

Nawiązane na GLOBE Games nowe przyjaźnie z pewnością pozostaną z nami na długo. Atmosfera panująca wśród uczestników i genialne podejście opiekunów do wykonywanej przez nich pracy jest tylko kolejnym dowodem, na to, że warto być Globowcem! Teraz pozostaje nam powiedzieć tylko: „Do zobaczenia za rok!”.

Szkołę naszą  reprezentowały uczennice klasy I A Gimnazjum w składzie:
Joanna Lebioda ,Gabrysia Jędrusińska, Oliwia Herdzik i Kinga Rachfalska
                                                                      pod opieką  Barbary Wilczyńskiej

Zobacz galerię zdjęć:

GLOBE Games 2017: wrażenia zespołu z Nysy

GLOBE Games 2017 to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Programu GLOBE - czas, kiedy społeczność GLOBE'owców może się spotkać, aby razem się uczyć, bawić i odpoczywać, poznając piękno polskiej przyrody. W tym roku w imprezie brała również udział reprezentacja z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Patrol nr VI, w którego skład wchodził zespół z Nysy, zajął I miejsce w kategorii szkół licealnych. Gratulujemy!

Czy warto brać udział w GLOBE Games? Na to pytanie najlepiej odpowiedzą uczennice z Nysy.

Uczestnictwo w Globe Games to świetna zabawa i nauka,  która daje możliwość poszerzenia horyzontów. Przede wszystkim wiedzy z przedmiotów przyrodniczych. Bardzo się cieszę, że miałam okazję poznać gości tegorocznej imprezy. Przygotowane przez nich prezentacje okazały się strzałem w dziesiątkę. Miałam możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Udział w Globe Games to świetna okazja, żeby poznać nowych ludzi. Udało mi się zaprzyjaźnić z niektórymi osobami i  na pewno będziemy ze sobą jeszcze utrzymywać kontakt.

Moim zdaniem GG były bardzo ciekawe i pracowite, ponieważ miałyśmy do rozwiązania wiele zadań, które sprawdzały naszą wiedzę i wymagały kreatywnego myślenia. Każdego dnia nasza grupa przemierzała trasę oraz szukała rozwiązań i odpowiedzi. Przygotowanych zostało bardzo dużo atrakcji, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Również pomysł integracji osób z poszczególnych grup (z którymi współpracowałyśmy) był  bardzo dobry -  poznałyśmy nowych ludzi.

Dla mnie tegoroczne GG były niesamowitym przeżyciem. Jestem pełna podziwu dla organizatorów. Program oraz zadania zaplanowane były tak, że angażowały cały nasz czas. A do tego były bardzo ciekawe. GLOBE’owa atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom. Nasz patrol zajął 1. miejsce. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mieć okazję przeżyć to jeszcze raz.

Najbardziej podobały mi się zajęcia w terenie (w lesie i nad jeziorem) na wyznaczonych trasach i stanowiskach z zadaniami i wykładowcami. Uczniowie sami prowadzili patrol dzięki GPS i mapie. Uczyliśmy się także obsługi nowych urządzeń, takich jak pirometr i luksomierz. To było fajne doświadczenie. Czas spędziłam bardzo miło i teraz chętnie to wspominam. Warto pojechać na GG nie tylko ze względu na świetne zajęcia, ale też aby poznać ciekawych ludzi, którzy tam przyjeżdżają.

Zobacz galerię zdjęć:

 

GLOBE Games 2017: relacja zespołu z Wieliszewa

W dniach 9–12 czerwca 2017 roku, po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskich warsztatach dla najbardziej aktywnych uczniów programu GLOBE. GLOBE Games 2017, bo o nich mowa, zawitały w tym roku do małej, mazurskiej wioski Krzyże, oraz malowniczego miasteczka Rucianego-Nidy. Tegoroczny temat seminarium brzmiał: „Klimat, Woda, Las”. Wzięło w nim udział blisko 120 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w całej Polsce. Celem GLOBE Games’ów była wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami i nauczycielami, poznanie kultury i historii Mazur oraz zachęcenie młodzieży do bliższego kontaktu z naturą. Bazę noclegową i wyżywienie zapewniał Ośrodek Wypoczynkowy „Mazury” w Krzyżach.

Tegoroczne GLOBE GAMES były wyjątkowe. Przez cały 2017 roku świętujemy dwadzieścia lat obecności programu w Polsce. Dla nas też jest to data szczególna, gdyż to właśnie w gminie Wieliszew w 1997 roku, przed dwudziestoma laty podpisano porozumienie, na mocy którego dziś realizujemy program GLOBE. W związku z tym, zaszczycili nas swoją obecnością: ekspert NASA, Brian A. Campbell, oraz europejska koordynatorka Programu GLOBE, Bara Semerakova.

Pierwszego dnia, po przyjeździe i zakwaterowaniu w ośrodku, powitała nas krajowa koordynatorka Programu GLOBE, pani Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska z Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Następnie wysłuchaliśmy wykładu dr Anny Namury-Ochalskiej na temat pobliskiej Puszczy Piskiej, oraz Pojezierza Mazurskiego. Po interesującym wykładzie mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach przygotowujących do udziału w grze terenowej. Całość stanowiła idealny wstęp do zajęć kolejnych dni.

Kolejny dzień powitał nas słoneczną, wręcz idealną pogodą do pieszych wędrówek. O godzinie 815 na przystani „U Faryja” w Rucianem-Nidzie, powitała nas Pani Sekretarz Miasta i Gminy Ruciane-Nida. Rozpoczęły się zajęcia terenowe na statku, którym przepływaliśmy jezioro Guzianka i Bełdany. Po rejsie i długiej wędrówce po pobliskim lesie zarządzanym przez Nadleśnictwo Maskulińskie, podczas której rozwiązywaliśmy nie zawsze łatwe zadania, wróciliśmy do ośrodka na obiad. Po zdaniu kart pracy, udaliśmy się do sali konferencyjnej na mini-konferencję uczniowską, w której swoje projekty prezentowały cztery delegacje uczniowskie. Nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie prezentujących, wśród trzech innych placówek – reprezentacji Nysy i dwóch placówek z Warszawy. Projekt Jakuba Jaworskiego, Filipa Piotrowskiego i Joanny Grzymkowskiej, opowiadał o naszych działaniach w ramach Programu GLOBE w ciągu roku szkolnego. Chłopcy  wspomnieli również o projekcie GreenGo, którego jesteśmy uczestnikami jako jedyna szkoła z placówek prezentujących projekty. Ostatnim punktem programu był udział w zajęciach wieczornych pt. „Moja kariera w NASA”. Zajęcia poprowadził Brian Campbell. Opowiadał o pracy w NASA, roli satelity w życiu człowieka, oraz o jego drodze do pracy w agencji kosmicznej.

Trzeci, przedostatni już dzień, upłynął nam dość szybko. O godzinie 800, tak jak dzień wcześniej, wyruszyliśmy w teren. Przy pierwszym stanowisku czekał na nas prof. Krzysztof Markowicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pan Profesor pokazał nam działanie mobilnej stacji pomiarowej i opowiedział o wpływie aerozoli na klimat. Później wyruszyliśmy do lasów okalających ośrodek. Po odwiedzeniu wszystkich 19 stanowisk, powróciliśmy do ośrodka. Kolejnym punktem programu były zajęcia popołudniowe z Brianem Campbellem, z którym łączyliśmy kawałki zdjęć satelitarnych, które w ramach jednego z zadań gry terenowej, musieliśmy znaleźć w lesie. Następnie Pan Grzegorz Górecki ze Stacji Terenowej w Urwitałcie Wydziału Biologii w Warszawie, przedstawił nam sposoby wykorzystania dronów w monitoringu środowiska. Na koniec przewidziano uroczystą ceremonię zakończenia GLOBE Games 2017. Nie zabrakło oklasków, salw śmiechu i wielu emocji. Niestety, nie udało nam się zająć żadnej lokaty w ramach konkursu na najlepszy patrol. Odnieśliśmy jednak inne, równie istotne sukcesy: Filip i Jakub zostali nagrodzeni za prezentację, Filipa ponadto doceniono za najaktywniejszy udział w zadaniach gry terenowej w naszej grupie. Otrzymaliśmy pamiątkowe medale. Na sam koniec dnia, w ramach pożegnania, odbyło się ognisko.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy Stację Badawczą PAN w Popielnie. Uczestniczyliśmy tam w lekcji muzealnej dotyczącej koników polskich. Na własne oczy zobaczyliśmy także jedyną w Europie fermę bobrów i dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat tych zwierząt.

Po zakończeniu wizyty w Popielnie, jeszcze raz podziękowaliśmy organizatorom za profesjonalne przygotowanie imprezy. Wróciliśmy do domów z szerokimi uśmiechami, odliczając dni do kolejnych GLOBE Games’ów.

Tegoroczne GLOBE Games’y były dla nas wyjątkowe, mamy także nadzieję, że nie ostatnie. Nawiązane na nich nowe przyjaźnie z pewnością pozostaną z nami na długo. Atmosfera panująca wśród uczestników i genialne podejście opiekunów do wykonywanej przez nich pracy jest tylko kolejnym dowodem, na to, że warto być Globowcem! Teraz pozostaje nam powiedzieć tylko: „Do zobaczenia za rok!”.

Wiktoria Donarska, kl. 1a, Gminne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie
Filip Piotrowski
Wiktoria Kędra

KOREKTA I REDAKCJA: JAKUB JAWORSKI, JOANNA GRZYMKOWSKA

 

Zobacz galerię zdjęć:

Polskie GLOBE GAMES 2014 - relacja

gg-2014-01W dniach 7-10 czerwca br. odbyło się spotkanie uczniów szkół biorących udział w Programie GLOBE. Seminarium dla uczniów Programu GLOBE w tym roku miało miejsce w Iwoniczu i okolicach. W wydarzeniu tym wzięło udział ok. 250 uczniów i nauczycieli z całej Polski, przedstawiciele Rady Naukowej Programu GLOBE, a także sympatycy programu i wolontariusze.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w GLOBE Games 2014!!! Szczególne podziękowania dla szkół, które pomogły w oraganizacji imprezy, nauczycieli, wykładowców, sponsorów i sympatyków. Po prostu dla przyjaciół Programu GLOBE. (Nasi przyjaciele).
Zachęcamy także do obejrzenia zdjęć w galerii oraz na Facebooku.

Dla nauczycieli Programu GLOBE stworzony został dostep do Kart pracy opracowanych dla GLOBE Games 2014 (patrz tutaj)

Poniżej zamieszczamy relację z tego wydarzenia przygotowaną przez uczennicę LO w Bieruniu - Kornelię Miernik (pełen artykuł):

Jak każdego roku wykłady i zajęcia terenowe dotyczyły danego zagadnienia realizowanego w ramach Programu GLOBE. W tym roku uczniowie zmierzyli się z zadaniami podsumowującymi trzyletnią Badawczą Kampanię Klimatyczną, a w szczególności rolę aerozoli w atmosferze. Nad stroną merytoryczną projektu czuwał dr hab. Krzysztof Markowicz. Prowadzone przez niego wykłady uzupełniały i poszerzały wiedzę zdobytą w ramach uczestnictwa w Programie GLOBE, jak i tą zdobytą na lekcjach przedmiotów przyrodniczych.

W trakcie zadań terenowych uczniowie pokonali 6 tras zwiedzając przy tym m in.: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie mogli zwiedzić dom Ignacego Łukasiewicza, wykonać doświadczenia związane z ropą naftową a nawet wydobyć ją; Rezerwat Skalny Prządki; Zamek "Kamieniec"; bunkier kolejowy w Strzyżowie, gdzie doszło do spotkania Hitlera i Mussoliniego podczas trwania II wojny światowej oraz Meteorologiczną Stację Badawczą SolarAOT w Strzyżowie. Jest to jedna z dwóch stacji badawczych w Polsce służących do pomiarów aerozoli zawartych w atmosferze.

Jednak nie tylko zadania terenowe zapełniały ten ciepły weekend naszym Globowiczom. W niedzielę gospodarze zorganizowali uczestnikom wyjazd do Huty Szkła Artystycznego "Sabina" w Rymanowie, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyrabia się rzeźby ze szkła. Warto dodać, że jest to jedyna huta w Polsce, zajmująca się tego rodzaju obróbką szkła.
Podsumowanie zajęć odbyło się w Domu Kultury w Strzyżowie, gdzie zostały rozstrzygnięte konkursy przyznające tytuły: Najaktywniejszy Patrol w danym przedziale szkolnym, Najaktywniejszy Uczestnik w Patrolu oraz konkurs fotograficzny pod patronatem burmistrza Strzyżowa "Globowi Badacze".   

GG-2014

GLOBE Games 2014

Polskie GLOBE GAMES 2014 - Iwonicz, Strzyżów, 07-10 czerwca, 2014 roku (aktualizacja 29.05.2014)

7.06.2014 2 autokary będą podstawione w Warszawie w okolicy Dworca Centralnego, na parkingu przy Pałacu Kultury na przeciwko Kinoteki. Za szybą będzie znajdowała sie kartka ze znakiem GLOBE i nr autokaru. Uczestnicy zostali przyporządkowani do konkretnego autokaru (patrz lista). Autokar zostanie podstawiny o godz 10.00. Odjazd o godz. 11.00

Tradycyjnie w pierwszej połowie czerwca organizowane jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa Koordynatora Programu GLOBE w Polsce Seminarium dla najaktywniejszych uczniów Programu GLOBE (Polskie GLOBE GAMES). Jest to forma nagrody za całoroczne działania w Programie. W seminarium biorą udział uczniowie i nauczyciele z całej Polski ze szkół zakwalifikowanych wg rankingu szkół aktywnych. W tym roku spotkanie odbędzie się w Iwoniczu i okolicach. Będziemy mogli podziwiać piękno przyrody Beskidu Niskiego stanowiącego pogórze Karpat.

Zaproszenie

Wzorem lat poprzednich Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa przy dofinansowaniu NFOŚiGW organizuje spotkanie uczniów szkół biorących udział w Programie GLOBE. Seminarium dla uczniów Programu GLOBE, odbędzie się w dniach 7-10 czerwca 2014 roku w Iwoniczu i okolicach.  Nasze spotkanie będzie miało charakter warsztatów terenowych (GLOBE GAMES). Planujemy całodniowe, piesze wycieczki po terenie (6-10 km/dzień). Zajęcia prowadzone będą przy udziale nauczycieli uczestniczących w Programie GLOBE, oraz merytorycznym wsparciu członków Rady Naukowej Programu GLOBE. Uczestnicy zostaną podzieleni na 12-18 osobowe patrole. Zakwaterowanie i rejestracja od godz. 16.00 w Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym „Iwoniczek", ul.Zadwór 15, 38-440 Iwonicz. Rozpoczynamy kolacją 7 czerwca. Zakończenie spotkania przed obiadem w dniu 10.06.2013 r. Noclegi i wyżywienie w ośrodku. Pokoje wieloosobowe (3-4) z łazienkami. W spotkaniu mogą wziąć udział uczniowie, którzy ukończyli 12 lat. Seminarium dla uczniów jest formą wyróżnienia najaktywniejszych. Dlatego zapraszamy na spotkanie przedstawicieli tych szkół, które są aktywne i mają już określony dorobek w ramach Programu.

Wspólpraca - Liczymy na pomoc organizacyjną uczniów i nauczycieli szkół "rzeszowskich". Pomoc zaoferowały szkoły:

 • Gimnazjum nr 10 im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie
 • Gimnazjum nr 7 im. Króla Jana III Sobieskiego w Rzeszowie
 • Gimnazjum nr 9 im. Św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie
 • Zespół Szkół, Gimnazjum nr 5 w Rudnej Wielkiej
 • II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy
 • Zespół Szkół w Jasionce im. Jana Pawła II

Prosimy szkoły, kóre posiadają wypożyczony sprzęt (pirometry, luksomierze, fotometry) o przywiezienie go na GG2014 do Iwonicza. Szkoły warszawskie, oraz z okolic, prosimy o dostarczenie tego sprzętu do 1 czerwca 2014 na ul. Sobieszyńską 8.

Uczestnicy

Konieczne jest wypełnienie formularza zgłoszenia (wkrótce) i wysłanie do koordynatora (e-mailem i faksem dokumentu z podpisami) do 15.05.2014 roku do godz. 12.00. Jedynie nadesłane zgłoszenie imienne (i dokonanie koniecznych wpłat) zapewniają uczestnictwo w imprezie. Niewykorzystane miejsca zostaną udostępnione innym szkołom. Wpłaty należy dokonać do dnia 26.05.2014 r. na konto: UNEP/GRID-Warszawa, Volkswagen Bank, Nr rach. 71 2130 0004 2001 0205 9251 0005, podając nazwę szkoły, nazwisko/a uczestnika oraz dopisek GG2014.

Uwaga! Rejestracja na portalu powiązana jest z wydrukiem wersji papierowej. Prosze nie rozpoczynać rejestracji bez dostępu do drukarki. Tylko w momencie rejestracji istnieje możliwość wydruku. Po wysłaniu zgłoszenia (przycisk wyślij) pojawia się baton wydruku który należy w tym momencie wcisnąć. Proszę nie drukować zrzutu ekranowego!!!

Uwaga! Jeżeli szkoły planują przyjazd własnymi autokarami-busami, a środki transportu i kierowcy zamierzają pozostać na terenie miejsca zakwaterowania wymaga to uprzedniego uzgodnienia z koordynatorem. W miarę wolnych miejsc mozliwe jest uzgodnienie pobytu i wyżywienia kierowcy płatne 185 zł/os.

 • Program (pdf)

Koszty uczestnictwa

 • 30 zł opłata rejestracyjna (dla wszystkich uczestników, również nauczycieli - dopłata do czapeczek, koszulek, ubezpieczenie, bilety wstępu, transporty na miejscu, ...)
 • Koszty zakwaterowania i wyżywienia 185 zł/os. (aktywne szkoły uzyskują dofinansowanie)

Transport - Dojazd uczestników odbywa się na własny koszt. Zostanie zorganizowany przejazd autokarowy z Warszawy, wyjazd 7.06 ok. godz. 11.00, powrót 10.06. Koszt przejazdu w obie strony 115 zł/os. Będzie wystawiona zbiorcza faktura pod tytułem Udział w warsztatach GLOBE GAMES 2014. Nie ma możliwości wystawienie osobnej faktury na transport. Liczba miejsc jest ograniczona. Pozostało kilka miejsc. Autokary bedą podstawione 7.06 na parkingu przy PKiN na przeciwko Kinoteki. Jesli wszyscy uczestnicy dojadą wcześniej do Warszawy autokary wyruszą wcześniej.

Mapy (wkrótce):

 • trasa 8.06 ok 6 km (trasa 1, 2),
 • trasa 9.06 ok 6 km (trasa 1,2,3)

Dodatkowe imprezy ??

Ekwipunek - Wielogodzinne zajęcia będą odbywały się w terenie (wyjazdy autokarowe i piesze wędrówki). Nauczyciele i uczniowie będą poza ośrodkiem przez cały dzień. Konieczne jest zabranie odpowiedniego ekwipunku: ciepłe ubranie, wygodne sportowe buty, nakrycie głowy od słońca i deszczu, okulary przeciwsłoneczne, okrycie przeciwdeszczowe, mały plecak, plaster, bandaż, krem przeciwsłoneczny, środek przeciw owadom. Podstawowy ekwipunek będzie konieczny podczas wędrówki. To czego nie założymy na siebie musi zmieścić się w plecaku. Najlepiej ubierać się „na cebulkę".

Konkursy
1. Konkurs fotograficzny pt. Globowi Badacze, pod patronatem Burmistrza Strzyżowa. Każdy uczestnik GG2014 będzie mógł nadesłać 2 zdjęcia przedstawiające uczniów szkoły podczas prowadzenia pomiarów Programu GLOBE. Szkoła, której uczniem jest uczestnik konkursu przejmuje odpowiedzialność za potwierdzenie zgody na publikacje wizerunku. Prace powinny być przesłane drogą elektroniczną jako załącznik na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do dnia 31.05.2014 do godz. 12.00. W konkursie mogą brać udział tylko uczniowie przyjeżdżający na GLOBE GAMES 2014. Ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi w dniu 9.06 podczas zakończenia GG2014.

2. Konkurs Najaktywniejszy uczeń w patrolu, 1 uczeń z grupy wybierany przez uczniów
3. Konkurs główny - najlepszy, zwycięski patrol dla każdego z 3 poziomów szkolnych

Uwaga! Przypominamy nauczycielom o obowiązkach kierownika wycieczki, kartach wycieczki, regulaminach, ubezpieczeniu uczniów i zgodach od rodziców. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa/podpowiedzi:

Planujemy zorganizowanie płatnego transportu autokarowego z Warszawy (oraz powrót) w dniu 7 czerwca 2014.

Podkategorie

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE