Gotowi na wyzwania? Przyłączcie się do grona Obserwatorów Jesiennego Nieba!
Zadanie polega na prowadzeniu prostych obserwacji nieba i chmur, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej GLOBE Observer (dostępnej w App Store oraz Google Play). Zbierane w aplikacji dane to źródło cennych informacji dla naukowców NASA Langley Research Center w Wirginii (USA), badających klimat i pogodę na Ziemi między innymi przy wykorzystaniu danych satelitarnych.
Akcja potrwa od 15 października do 15 listopada 2019 r. W tym czasie każdy uczestnik może przesłać maksymalnie 10 obserwacji chmur dziennie. Najlepsi obserwatorzy otrzymają video-podziękowania od naukowców z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, opublikowane na stronie internetowej NASA.
JAK SIĘ PRZYŁĄCZYĆ?
ZBIERZCIE SZKOLNY ZESPÓŁ OBSERWATORÓW WIOSENNEGO NIEBA Każdy uczestnik konkursu (nauczyciel i uczeń) powinien posiadać swoje osobne konto w systemie GLOBE - dzięki temu macie szansę zebrać, jak najwięcej danych i wygrać konkurs :-)
Zebraliście zespół? Dajcie nam znać, pisząc do nas krótki e-mail, w którym podacie, ilu uczniów włączyło się do akcji.
POBIERZCIE APLIKACJĘ GLOBE OBSERVER I ZALOGUJCIE SIĘ Aplikacja GLOBE Observer jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Możesz ją pobrać za darmo z Google Play lub App Store. Aplikacja jest dedykowana na urządzenia z systemem Android 5.x lub wyższym. Na urządzeniach z wcześniejszymi wersjami Android aplikacja może nie działać w pełni poprawnie.
UWAGA SZKOLNE ZESPOŁY OBSERWATORÓW: Jeśli któryś z członków zespołu nie ma możliwości pobrać aplikacji, nie ma problemu. Wasze obserwacje zachmurzenia możecie również raportować w standardowy sposób - przez portal GLOBE lub aplikację mobilną GLOBE Data Entry App. Każdy uczestnik loguje się na swoje konto GLOBE (nauczycielskie lub uczniowskie). Jeśli Wasza szkoła dołączyła do akcji, ale nie uczestniczy na co dzień w Programie GLOBE, macie możliwość raportowania danych jedynie przez aplikację GLOBE Observer.
|
|||||
DOWIEDZCIE SIĘ, CZEGO SZUKAĆ NA NIEBIE Obserwacje nieba prowadzi się w kilku prostych krokach. Na początku aplikacja automatycznie rejestruje dzień, godzinę oraz miejsce, z którego każdy Obserwator patrzy w niebo. Następne kroki to już wasze zadanie. Najpierw sprawdźcie, czy niebo jest czyste/bezchmurne, zachmurzone a może w ogóle niewidoczne np. z powodu smogu lub śnieżnej zamieci. Jeśli na niebie są chmury, wtedy każdy Obserwator:
Szukacie szerszych informacji? Zajrzyj na stronę GLOBE Observer (po angielsku).
|
|||||
SPRAWDŹCIE, KIEDY NAJLEPIEJ PATRZEĆ W NIEBO Niebo można obserwować o dowolnej porze, np. co godzinę. Jednak najbardziej wartościowe są te obserwacje, które wykonuje się niedługo (max 15 minut) przed lub po przelocie satelity meteorologicznego nad danym miejscem. Jeśli komuś się uda, otrzyma od zespołu NASA GLOBE Clouds raport porównujący wyniki swoich obserwacji oraz widoku z satelity. Ekscytujące, prawda? :-) Godzinę przelotu satelity nad miejscem obserwacji sprawdzisz w aplikacji GLOBE Observer.
|
|||||
OBSERWUJCIE NIEBO I WYSYŁAJCIE ZEBRANE DANE Dane dot. zachmurzenia w aplikacji GLOBE Observer możecie zbierać również, gdy nie macie połączenia z internetem. Pamiętajcie jednak o wysłaniu wyników, jak tylko znajdziecie się w zasięgu. Nie korzystacie z aplikacji i zbieracie dane w tradycyjny sposób - pamiętajcie, ze każdy Obserwator powinien wprowadzić wyniki swoich obserwacji do bazy danych. Inaczej nie są wliczane do wyniku zespołu! UWAGA SZKOLNE ZESPOŁY OBSERWATORÓW: Pamiętajcie, aby w ramach obserwacji wykonywać zdjęcia obserwowanego nieba! To bardzo ważny element Waszych obserwacji.
|
|||||
PORÓWNUJCIE WYNIKI Z INNYMI OBSERWATORAMI NIEBA Zebrane dane możecie oglądać na interaktywnej mapie. Zobaczcie, jak duża jest społeczność Obserwatorów wiosennego nieba! Czy wasze wyniki są zbieżne z obserwacjami innych osób z waszej miejscowości? |
Chcesz być na bieżąco z informacji dot. kampanii? Śledź profil GLOBE na Facebook, stronę kampanii oraz przyłącz się do ogólnoświatowej społeczności kampanii. Strona dostępna jest też w języku polskim.
Kampania "Trees Around the GLOBE" rozpoczęła się 15 września 2018 r. wraz z umieszczeniem przez NASA na orbicie nowego satelity ICESat-2 i potrwa do 2021 roku (3 lata). Uczniowska kampania badawcza skupia się wokół problematyki szacowania wysokości drzew – jednego z pomiarów przeprowadzanych przez misję ICESat-2. Informacja o wysokości drzew rosnących w różnym środowisku w różnych miejscach na świecie to klucz do zrozumienia wielu procesów i zjawisk zachodzących w środowisku. Struktura koron drzew, czy rozmieszczenie poszczególnych drzew w przestrzeni ma olbrzymi wpływ na to, jak funkcjonują ekosystemy oraz jak krążą w nich węgiel, woda i inne składniki odżywcze.
Satelita ICESat-2 (nazwa pochodzi od słów lód - ang. Ice, chmura - ang. Cloud oraz wysokość terenu - ang. land Elevation) został wystrzelony 15 września 2018 o godzinie 6:02 rano czasu letniego pacyficznego z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii, USA. Satelita używa specjalnego sensora laserowego, tworząc trójwymiarowy model powierzchni Ziemi. Pomiary grubości pokrywy lodowej, wysokości drzew, poziomu wody w zbiornikach wodnych, czy wysokości gór są częścią tego, co mierzy ICESat-2.
Podczas kampanii badawczej naukowcy z Misji ICESat-2 będą okresowo sprawdzać dane o wysokości drzew zebrane przez społeczność GLOBE. Dane te pozwolą naukowcom na walidację, czyli ocenę, jakości danych zbieranych przez satelitę i określenie potencjału wykorzystania informacji satelitarnej zaawansowanych badaniach środowiska.
Uczniowie i nauczyciele biorący udział w tej kampanii są zachęcani do używania protokołów GLOBE do mierzenia wysokości drzewa. GLOBE ma kilka sposobów mierzenia wysokości drzewa (szerzej opisane tutaj).
Podczas określania wysokości drzew, warto również wykonywać dodatkowe obserwacje i pomiary, np.:
Zestawienie danych o wysokości drzew z wynikami pomiarów środowiskowych stanowi niezwykle cenne informacje dla naukowców, zajmujących się badaniem różnorodnych ekosystemów.
Bądź na bieżąco ze stroną internetową kampanii, aby dowiedzieć się o nadchodzących webinariach, wydarzeniach na żywo w mediach społecznościowych i blogach związanych z tą kampanią!
Polacy ponownie w czołówce najlepszych badaczy GLOBE na świecie!
Razem z ekspertami NASA GLOBE Observer gratulujemy Andrzejowi Majkutowi z Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach oraz Arkowi Bieleckiemu ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze za podjęcie #LandChallenge. Młodzież pod ich kierownictwem wzięła udział we wspólnym tworzeniu mapy pokrycia terenu z wykorzystaniem aplikacji Adopt-a-Pixel Zespoły znalazły się w ścisłej, światowej czołówce. Gratulujemy!
Obejrzyj video z gratulacjami przygotowane przez naukowców współpracujących z NASA:
Już w najbliższy wtorek, 24 października, o godz. 19:00 zapraszamy na drugie spotkanie online w ramach kampanii "Trees around the GLOBE".
Poprowadzi je Peder Nelson z Uniwersytetu w Oregonie (USA), który opowie o narzędziu Collect Earth (http://www.openforis.org/tools/collect-earth.html). Na platformie dostępnej online użytkownicy mogą analizować wysokiej jakości zdjęcia satelitarne np. aby zobaczyć, jak zmieniała się powierzchnia terenów leśnych w ich okolicy.
Spędź z nami wtorkowy wieczór, aby dowiedzieć się więcej.
Link do webinarium: https://bit.ly/2CvwJJj
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2006-2014 |
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa Krajowy Koordynator Programu GLOBE |
|