Kampania "Trees Around the GLOBE" (Drzewa na świecie)

birch trees 260838 960 720Chcesz być na bieżąco z informacji dot. kampanii? Śledź profil GLOBE na Facebook, stronę kampanii oraz przyłącz się do ogólnoświatowej społeczności kampanii.

 

Kampania "Trees Around the GLOBE" rozpoczęła się 15 września 2018 r. wraz z umieszczeniem przez NASA na orbicie nowego satelity ICESat-2 i potrwa do 2021 roku (3 lata). Uczniowska kampania badawcza skupia się wokół problematyki szacowania wysokości drzew – jednego z pomiarów przeprowadzanych przez misję ICESat-2. Informacja o wysokości drzew rosnących w różnym środowisku w różnych miejscach na świecie to klucz do zrozumienia wielu procesów i zjawisk zachodzących w środowisku. Struktura koron drzew, czy rozmieszczenie poszczególnych drzew w przestrzeni ma olbrzymi wpływ na to, jak funkcjonują ekosystemy oraz jak krążą w nich węgiel, woda i inne składniki odżywcze.

Satelita ICESat-2 (nazwa pochodzi od słów lód - ang. Ice, chmura - ang. Cloud oraz wysokość terenu - ang. land Elevation) został wystrzelony 15 września 2018 o godzinie 6:02 rano czasu letniego pacyficznego z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii, USA. Satelita używa specjalnego sensora laserowego, tworząc trójwymiarowy model powierzchni Ziemi. Pomiary grubości pokrywy lodowej, wysokości drzew, poziomu wody w zbiornikach wodnych, czy wysokości gór są częścią tego, co mierzy ICESat-2.

Podczas kampanii badawczej naukowcy z Misji ICESat-2 będą okresowo sprawdzać dane o wysokości drzew zebrane przez społeczność GLOBE. Dane te pozwolą naukowcom na walidację, czyli ocenę, jakości danych zbieranych przez satelitę i określenie potencjału wykorzystania informacji satelitarnej zaawansowanych badaniach środowiska.

Uczniowie i nauczyciele biorący udział w tej kampanii są zachęcani do używania protokołów GLOBE do mierzenia wysokości drzewa. GLOBE ma kilka sposobów mierzenia wysokości drzewa (szerzej opisane tutaj).

Podczas określania wysokości drzew, warto również wykonywać dodatkowe obserwacje i pomiary, np.:

  • określać pokrycie terenu wokół miejsca, gdzie zlokalizowane jest mierzone drzewo,
  • prowadzić obserwacje fenologiczne tego drzewa,
  • wykonywać podstawowe pomiary temperatury powietrza, czy gruntu.

Zestawienie danych o wysokości drzew z wynikami pomiarów środowiskowych stanowi niezwykle cenne informacje dla naukowców, zajmujących się badaniem różnorodnych ekosystemów.

 

Bądź na bieżąco z tą stroną internetową kampanii, aby dowiedzieć się o nadchodzących webinariach, wydarzeniach na żywo w mediach społecznościowych i blogach związanych z tą kampanią!

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE