W połowie listopada grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze uczestniczyła w Międzynarodowym szkoleniu GLOBE w Tuluzie we Francji.
To były intensywne trzy dni wypełnione sesjami warsztatowymi, dyskusjami z ekspertami i francuską młodzieżą oraz wymianą doświadczeń z edukatorami z blisko 20 europejskich krajów. Uczestnicy odwiedzili również siedzibę francuskiej agencji kosmicznej, CNES. Spotkanie było również okazją do wspólnego świętowania 100-lecia niepodległości Polski z międzynarodowym gronie :-)
Relację jednej z uczestniczek wyjazdu zamieszczamy poniżej. Zapraszamy do lektury! Relację zdjęciową znajdziecie na profilu GLOBE na Facebook.
-------------------------------
Jolanta Tworek, Szkoła Podstawowa nr 10 w Tarnobrzegu
Udział w międzynarodowej konferencji Programu GLOBE w Tuluzie był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Dał mi okazję poszerzenia swojej wiedzy na temat badań prowadzonych w Programie GLOBE, zwłaszcza hydrologicznych i meteorologicznych. Była to okazja do porównania tego, co robią inne szkoły „globowe” i wzbogacenia swoich doświadczeń. Mogłam praktycznie wykorzystać zdobyte wiadomości posługując się prezentowanym tam sprzętem oraz uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
Dodatkowo mogliśmy gościć w jednej z francuskich szkół, poznać ich system edukacyjny, pracujących tam nauczycieli a także uczniów. Podobała mi się przygotowana przez młodzież prezentacja o badaniu jakości wody w Garonnie pod hasłem „Water matters”. Dzieciaki były nieco zestresowane, ale zaprezentowały się bardzo ładnie.
Wszystkie te spotkania to także kształcenie kompetencji językowych i sprawdzenie swoich umiejętności. Rozmowy podczas wieczornego Cultural evening były świetną okazją do poznania innych kultur, języków i tradycji. Nasza ekipa z Polski pochwaliła się obchodzoną uroczyście 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Pamiątkowy kotylion wręczyliśmy głównemu dyrektorowi Programu Globe, którym jest Tony Murphy z USA. Była to zabawa i poznawanie się nawzajem.
Konferencja dała mi także możliwość odwiedzenia, przynajmniej częściowo, francuskiej organizacji CNES będącej francuskim odpowiednikiem Agencji NASA. Tam zapoznani zostaliśmy z ich zadaniami i prowadzonymi przedsięwzięciami. Najbardziej podobał mi się wykład dr Jean-Francois Leona, który przedstawił prezentację na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza oraz ich wpływu na życie i zdrowie człowieka. Prezentacja opatrzona była interesującymi zdjęciami.
Zwiedzanie Muzeum Kosmicznego to okazja do obejrzenia z bliska wielu modeli rakiet kosmicznych, stacji czy pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia badań. To miejsce, gdzie można uzupełnić swoje wiadomości z astronomii poprzez gry i zabawy multimedialne.
Spotkania, to nie tylko wiedza, ale także okazja do poznania wielu osób, wymiany kontaktów i nawiązania współpracy w przyszłości. No i na koniec oczywiście poznanie samego miasta Tuluza, chociaż na to nie było zbyt wiele czasu, bo dni były wypełnione licznymi zajęciami.
Bardzo dziękuję za umożliwienie mi udziału w tym fantastycznym przedsięwzięciu.
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2006-2014 |
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa Krajowy Koordynator Programu GLOBE |
|