"Waste not, want not" (Nie marnuj, nie będziesz potrzebować) to hasło przewodnie warsztatów z amerykańskim ekspertem z Patel College of Global Sustainability na Uniwersytecie Południowej Florydy (Tampa, USA). Dr Thomas Culhane zagościł w Warszawie, aby zainspirować młodzież z XLVII LO. im. Stanisława Wyspiańskiego, XIX LO im. Powstańców Warszawy oraz L LO im. Ruy Barbosy (szkół Programu GLOBE) do samodzielnego rozwijania i wdrażania innowacji związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, w szczególności dostępem do energii elektrycznej oraz żywności.
"Zasobów mamy pod dostatkiem. Musimy tylko nauczyć się, jak nimi odpowiednio gospodarować, aby zaspokajać własne potrzeby, nie niszcząc naszej planety." - przekonywał ekspert. "Twoje śmieci to skarb. To niewyobrażalne źródło surowców, a więc i pierwiastków, z których zbudowana jest nasza planeta i wszystko, co na niej żyje. Jak to więc możliwe, że tak lekkomyślnie wyrzucamy np. plastikowe opakowania, które można łatwo przetworzyć na paliwo, redukując ilość wydobywanego węgla? A bioodpady? To źródło substancji odżywczych niezbędnych roślinom do wzrostu - substancji, dzięki którym dachy budynków mogą się zamienić w uprawne ogrody, a mieszkańcy miast zaczną sami produkować żywność, której potrzebują."
Na poparcie swoich tez, dr Culhane prezentował zgromadzonej młodzieży przykłady konkretnych rozwiązań technicznych, które stosuje również w swoim, samowystarczalnym energetycznie, domu. Młodzież mogła również samodzielnie zbudować swój własny miejski ogródek warzywny.
"Jesteście pokoleniem inspiratorów - wynalazców odpowiedzialnych za zadbanie o naszą planetę i jej mieszkańców. Macie do tego wszelkie predyspozycje. Dzielcie się wiedzą, próbujcie, eksperymentujcie, testujcie. To Wasz czas" - podsumował dr Culhane.
Warsztaty z dr Culhanem zostały organizowane przez Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce oraz Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, w ramach Partnerstwa SDGs "Razem dla Środowiska".
Zobacz galerię z warsztatów:
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2006-2014 |
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa Krajowy Koordynator Programu GLOBE |
|