Kwidzyńska młodzież dołącza do GLOBE

10 kwiecień 2018

Wiosenne warsztaty „Czy drzewa sprawdzają prognozę pogody?” już za nami. Do społeczności GLOBE dołączyło w ciągu trzech dni blisko 100 uczniów i uczennic z kwidzyńskich szkół!

Jakie gatunki drzew rosną w parku obok szkoły? Jaką wysokość ma najwyższe z nich? Jak szybko rozwijają się rośliny na wiosnę? Czy pogoda ma wpływ na ten proces? Jak prowadzić obserwacje meteorologiczne? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w trakcie zajęć z dziećmi i młodzieżą z Kwidzyńskich Szkół Społecznych, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego oraz Szkoły Podstawowej nr 4.

Pogoda nam sprzyjała, dzięki czemu w trakcie zajęć terenowych mogliśmy cieszyć się słońcem. Uczyliśmy się, jak prowadzić obserwacje fenologiczne (czyli badania wpływu pogody na tempo rozwoju roślin). Uczniowie mieli też okazję sprawdzić swoje umiejętności rozpoznawania chmur. Przećwiczyliśmy również sposób raportowania zbieranych w Programie GLOBE danych przyrodniczych, tak by mogli z nich korzystać naukowcy z całego świata. Wykonane podczas warsztatów obserwacje zachmurzenia zostały od razu przesłane na serwer Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) za pomocą aplikacji GLOBE Observer.

Warsztaty były również okazją do inauguracji konkursu fotograficznego „Barwy Kwidzyn”. Zaprosiliśmy młodych fotografów do zaprezentowania na zdjęciach przyrodniczych osobliwości swojego miasta, a także uchwycenia w kadrze swoich kolegów i koleżanki, prowadzących badania i obserwacje kwidzyńskiej przyrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jeszcze w tym roku szkolnym.

Warsztaty zorganizowano w ramach współpracy Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz firmy International Paper Kwidzyn, która wspiera wdrażanie Programu GLOBE w regionie. Głównym celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży z kwidzyńskich szkół do włączenia się w badanie i monitorowanie jakości lokalnego środowiska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów:

P4050016
Uczennice Kwidzyńskich Szkół Społecznych mierzą wysokość drzew z wykorzystaniem chyłomierza (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

P4050083
Obserwacje zachmurzenia? Tylko z aplikacją GLOBE Observer! (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

P4050053
Klatka meteorologiczna przy Społecznej Szkole Podstawowej (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

P4060114
Badania biometryczne drzew wokół Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

P4060149
Zdjęcia zachmurzenia to ważny element obserwacji meteorologicznych (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

IMG 20180409 142340
Jak wysokie jest nasze drzewo? Uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 przy pracy (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

IMG 20180409 145441       
Chmury to ważny element decydujący o pogodzie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 podczas obserwacji zachmurzenia (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE