Polskie GLOBE GAMES 2014 - relacja

12 czerwiec 2014

gg-2014-01W dniach 7-10 czerwca br. odbyło się spotkanie uczniów szkół biorących udział w Programie GLOBE. Seminarium dla uczniów Programu GLOBE w tym roku miało miejsce w Iwoniczu i okolicach. W wydarzeniu tym wzięło udział ok. 250 uczniów i nauczycieli z całej Polski, przedstawiciele Rady Naukowej Programu GLOBE, a także sympatycy programu i wolontariusze.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w GLOBE Games 2014!!! Szczególne podziękowania dla szkół, które pomogły w oraganizacji imprezy, nauczycieli, wykładowców, sponsorów i sympatyków. Po prostu dla przyjaciół Programu GLOBE. (Nasi przyjaciele).
Zachęcamy także do obejrzenia zdjęć w galerii oraz na Facebooku.

Dla nauczycieli Programu GLOBE stworzony został dostep do Kart pracy opracowanych dla GLOBE Games 2014 (patrz tutaj)

Poniżej zamieszczamy relację z tego wydarzenia przygotowaną przez uczennicę LO w Bieruniu - Kornelię Miernik (pełen artykuł):

Jak każdego roku wykłady i zajęcia terenowe dotyczyły danego zagadnienia realizowanego w ramach Programu GLOBE. W tym roku uczniowie zmierzyli się z zadaniami podsumowującymi trzyletnią Badawczą Kampanię Klimatyczną, a w szczególności rolę aerozoli w atmosferze. Nad stroną merytoryczną projektu czuwał dr hab. Krzysztof Markowicz. Prowadzone przez niego wykłady uzupełniały i poszerzały wiedzę zdobytą w ramach uczestnictwa w Programie GLOBE, jak i tą zdobytą na lekcjach przedmiotów przyrodniczych.

W trakcie zadań terenowych uczniowie pokonali 6 tras zwiedzając przy tym m in.: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie mogli zwiedzić dom Ignacego Łukasiewicza, wykonać doświadczenia związane z ropą naftową a nawet wydobyć ją; Rezerwat Skalny Prządki; Zamek "Kamieniec"; bunkier kolejowy w Strzyżowie, gdzie doszło do spotkania Hitlera i Mussoliniego podczas trwania II wojny światowej oraz Meteorologiczną Stację Badawczą SolarAOT w Strzyżowie. Jest to jedna z dwóch stacji badawczych w Polsce służących do pomiarów aerozoli zawartych w atmosferze.

Jednak nie tylko zadania terenowe zapełniały ten ciepły weekend naszym Globowiczom. W niedzielę gospodarze zorganizowali uczestnikom wyjazd do Huty Szkła Artystycznego "Sabina" w Rymanowie, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyrabia się rzeźby ze szkła. Warto dodać, że jest to jedyna huta w Polsce, zajmująca się tego rodzaju obróbką szkła.
Podsumowanie zajęć odbyło się w Domu Kultury w Strzyżowie, gdzie zostały rozstrzygnięte konkursy przyznające tytuły: Najaktywniejszy Patrol w danym przedziale szkolnym, Najaktywniejszy Uczestnik w Patrolu oraz konkurs fotograficzny pod patronatem burmistrza Strzyżowa "Globowi Badacze".   

GG-2014

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE