Z Polski

Warsztaty dla młodzieży z dr Culhanem

drThomasCulhane1

"Waste not, want not" (Nie marnuj, nie będziesz potrzebować) to hasło przewodnie warsztatów z amerykańskim ekspertem z Patel College of Global Sustainability na Uniwersytecie Południowej Florydy (Tampa, USA). Dr Thomas Culhane zagościł w Warszawie, aby zainspirować młodzież z XLVII LO. im. Stanisława Wyspiańskiego, XIX LO im. Powstańców Warszawy oraz L LO im. Ruy Barbosy (szkół Programu GLOBE) do samodzielnego rozwijania i wdrażania innowacji związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, w szczególności dostępem do energii elektrycznej oraz żywności.

"Zasobów mamy pod dostatkiem. Musimy tylko nauczyć się, jak nimi odpowiednio gospodarować, aby zaspokajać własne potrzeby, nie niszcząc naszej planety." - przekonywał ekspert. "Twoje śmieci to skarb. To niewyobrażalne źródło surowców, a więc i pierwiastków, z których zbudowana jest nasza planeta i wszystko, co na niej żyje. Jak to więc możliwe, że tak lekkomyślnie wyrzucamy np. plastikowe opakowania, które można łatwo przetworzyć na paliwo, redukując ilość wydobywanego węgla? A bioodpady? To źródło substancji odżywczych niezbędnych roślinom do wzrostu - substancji, dzięki którym dachy budynków mogą się zamienić w uprawne ogrody, a mieszkańcy miast zaczną sami produkować żywność, której potrzebują."

Na poparcie swoich tez, dr Culhane prezentował zgromadzonej młodzieży przykłady konkretnych rozwiązań technicznych, które stosuje również w swoim, samowystarczalnym energetycznie, domu. Młodzież mogła również samodzielnie zbudować swój własny miejski ogródek warzywny.

"Jesteście pokoleniem inspiratorów - wynalazców odpowiedzialnych za zadbanie o naszą planetę i jej mieszkańców. Macie do tego wszelkie predyspozycje. Dzielcie się wiedzą, próbujcie, eksperymentujcie, testujcie. To Wasz czas" - podsumował dr Culhane.

Warsztaty z dr Culhanem zostały organizowane przez Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce oraz Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, w ramach Partnerstwa SDGs "Razem dla Środowiska".

Zobacz galerię z warsztatów:

 

 

Podsumowanie NASA GLOBE Clouds

NASAGLOBEObserver podsumowanie15 kwietnia zakończył się konkurs NASA GLOBE Clouds: Spring Cloud Observations Data Challenge ogłoszony przez naukowców NASA Langley Research Center w Wirginii (USA), badających klimat i pogodę na Ziemi między innymi przy wykorzystaniu danych satelitarnych. Spieszymy z podsumowaniem wyników akcji NASA GLOBE CLOUDS – ZOSTAŃ OBSERWATOREM WIOSENNEGO! Dzięki waszemu zaangażowaniu Polska znalazła się wśród liderów!

Między 15 marca a 15 kwietnia:

 • spoglądano w niebo z 2752 miejsc w całej Polsce;
 • uczestnicy akcji przesłali do zespołu NASA 14 720 raportów o stanie nieba i rodzaju chmur;
 • w obserwacje zaangażowało się 29 Szkolnych Zespołów Obserwatorów Nieba, gromadzących nawet ponad 50 osób!;
 • blisko 2500 przesłali niezależni obserwatorzy, w tym pracownicy partnerów akcji korzystający z aplikacji NASA GLOBE Observer.

Nagrodę specjalną dla Szkolnych Zespołów Obserwatorów Nieba - wykład online z ekspertem NASA - otrzymują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze (4431 przesłanych obserwacji) oraz Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu (2072 obserwacje). Gratulujemy! :-)

Ponadto do akcji przystąpiły następujące szkoły:

 • Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach
 • Szkoła Podstawowa im. Fabiana Dury w Chmielowie
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli
 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Bieruniu
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu
 • Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendler w Toszku
 • Szkoła Podstawowa nr 88 im. Poznańskich Koziołków w Poznaniu
 • L LO im. Ruy Barbosy w Warszawie
 • Szkoła Podstawowa Nr 85 im. Benito Juareza w Warszawie
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach
 • Szkoła Podstawowa w Woźnikach
 • Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach
 • IX Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie
 • Azymut Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Fundacji Sternik w Pruszkowie
 • Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu
 • Szkoła Podstawowa nr 21 w Rzeszowie
 • Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie
 • Zespół Szkół w Jasionce
 • V LO w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie
 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Kwidzynie
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie
 • Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach

Akcja została przeprowadzona przy współpracy z członkami Partnerstwa "Razem dla Środowiska": Miasto Stołeczne Warszawa, Teraz Środowisko, Veolia PL, Eurocash, SUEZ Polska oraz Coca-Cola HBC.

Kwidzyńska młodzież dołącza do GLOBE

Wiosenne warsztaty „Czy drzewa sprawdzają prognozę pogody?” już za nami. Do społeczności GLOBE dołączyło w ciągu trzech dni blisko 100 uczniów i uczennic z kwidzyńskich szkół!

Jakie gatunki drzew rosną w parku obok szkoły? Jaką wysokość ma najwyższe z nich? Jak szybko rozwijają się rośliny na wiosnę? Czy pogoda ma wpływ na ten proces? Jak prowadzić obserwacje meteorologiczne? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w trakcie zajęć z dziećmi i młodzieżą z Kwidzyńskich Szkół Społecznych, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego oraz Szkoły Podstawowej nr 4.

Pogoda nam sprzyjała, dzięki czemu w trakcie zajęć terenowych mogliśmy cieszyć się słońcem. Uczyliśmy się, jak prowadzić obserwacje fenologiczne (czyli badania wpływu pogody na tempo rozwoju roślin). Uczniowie mieli też okazję sprawdzić swoje umiejętności rozpoznawania chmur. Przećwiczyliśmy również sposób raportowania zbieranych w Programie GLOBE danych przyrodniczych, tak by mogli z nich korzystać naukowcy z całego świata. Wykonane podczas warsztatów obserwacje zachmurzenia zostały od razu przesłane na serwer Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) za pomocą aplikacji GLOBE Observer.

Warsztaty były również okazją do inauguracji konkursu fotograficznego „Barwy Kwidzyn”. Zaprosiliśmy młodych fotografów do zaprezentowania na zdjęciach przyrodniczych osobliwości swojego miasta, a także uchwycenia w kadrze swoich kolegów i koleżanki, prowadzących badania i obserwacje kwidzyńskiej przyrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jeszcze w tym roku szkolnym.

Warsztaty zorganizowano w ramach współpracy Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz firmy International Paper Kwidzyn, która wspiera wdrażanie Programu GLOBE w regionie. Głównym celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży z kwidzyńskich szkół do włączenia się w badanie i monitorowanie jakości lokalnego środowiska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów:

P4050016
Uczennice Kwidzyńskich Szkół Społecznych mierzą wysokość drzew z wykorzystaniem chyłomierza (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

P4050083
Obserwacje zachmurzenia? Tylko z aplikacją GLOBE Observer! (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

P4050053
Klatka meteorologiczna przy Społecznej Szkole Podstawowej (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

P4060114
Badania biometryczne drzew wokół Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

P4060149
Zdjęcia zachmurzenia to ważny element obserwacji meteorologicznych (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

IMG 20180409 142340
Jak wysokie jest nasze drzewo? Uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 przy pracy (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

IMG 20180409 145441       
Chmury to ważny element decydujący o pogodzie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 podczas obserwacji zachmurzenia (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa)

Spokojnych, radosnych i zrównoważonych Świąt Wielkanocnych

Wielkanoc2018 final pol

Czas letni: zmiany godziny badań atmosferycznych

 

miniatura zegar
Z soboty na niedzielę przesunęliśmy zegarki o godzinę do przodu, przechodząc na czas letni. Tym samym modyfikacji uległa godzina wykonywania wybranych pomiarów parametrów atmosferycznych.
 
Wraz ze zmianą czasu należy zmienić również godzinę, o której sa wykonywane pomiary temperatury oraz wilgotności powietrza, a także odczyty wielkość opadów. Pomiary te wykonujemy w czasie południa lokalnego, tj. około godziny 12:30 czasu letniego.
 
badaniaAtmosferyczne
 
 

 

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2018 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE