Ze świata

[EKF] Współpraca z europejskimi szkołami

 

linden tree 817061 1280Przyłączcie się do Europejskiej Kampanii Fenologicznej - zrealizujcie wspólny projekt ze szkołami z innych krajów europejskich! Rejestracja trwa do 22 września. Wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, w którym podasz swoje dane, nazwę szkoły, którą reprezentujesz, informacje o wieku uczniów oraz gatunkach drzew, jakie  obserwujecie.

W ramach projektu uczniowie:

 • dzięki wykorzystaniu aplikacji GrowApp, poszerzą swoją wiedzę nt. obserwacji fenologicznych oraz sezonowych zmian w przyrodzie,
 • zrealizują własny projekt badawczy,
 • podzielą się jego wynikami z kolegami i koleżankami z innych krajów,

Na realizację działania warto przeznaczyć 4-6 lekcji w okresie od września do grudnia br.

 

Harmonogram prac obejmuje:

Faza A (start: 15 września)

Szkoły rejestrują chęć współpracy w projektach poprzez formularz online. Uczniowie zaczynają pracę z aplikacją GrowApp, wykonując codziennie zdjęcia tego samego drzewa. Zespół projektowy z waszej szkoły przedstawia się swoim koleżankom i kolegom z innych krajów.

Faza B (start: 1 października)

Twoi uczniowie poznają kolegów i koleżanki z wybranej europejskiej szkoły, z którą będziecie współpracować. Wspólnie pracują nad sformułowaniem pytania badawczego i zaplanowaniem obserwacji fenologicznych.

Faza C (start: 20 października)

To okres analizy wykonanych zdjęć i dyskusji na temat różnic w uzyskanych wynikach. Uczniowie zestawiają pozyskane dane z danymi klimatycznymi.

Faza D (start: 21 listopada)

Podsumowanie projektów. Na tym etapie uczniowie wspólnie przygotowują prezentację wyników, która będzie zaprezentowana na stronie Programu GLOBE.

 

Kolejna edycja międzyszkolnych projektów ruszy na wiosnę 2018.

 

Wystartowała Europejska Kampania Fenologiczna 2017/2018!

Wystartowała kolejna edycja Europejskiej Kampanii Fenologicznej. Zapraszamy do przyłączenia się i prowadzenia z uczniami obserwacji fenologicznych od września do grudnia br.

 

Udział w Europejskiej Kampanii Fenologicznej 2017/208 to dla uczniów szansa, aby dowiedzieć się więcej na temat sezonowych zmian zachodzących w przyrodzie. Na jesieni uczniowie mogą obserwować zmiany w kolorach liści oraz ich opadanie, korzystając jednocześnie z protokołu Starzenia się drzew oraz mobilnej aplikacji GrowApp. To proste! Wystarczy:

 • pobrać aplikację GrowApp na tablet lub telefon,
 • wybrać drzewo rosnące w waszej okolicy i należące do jednego z 7 gatunków (zobacz, jakie gatunki można obserwować w ramach Kampanii),
 • wykonaj zdjęcie drzewa poprzez aplikację GrowApp, dodaj odpowiednie hashtagi: #nazwa gatunku po angielsku (np. #oak), #globe, #nazwa szkoly,
 • wyślij zdjęcie - od tej pory możesz je podejrzeć na mapie GrowApp (zobacz wyniki dotychczasowych pomiarów),
 • obserwować dane drzewo regularnie i za każdym razem dokumentować obserwacje, robiąc zdjęcia. Wykorzystajcie również protokół Starzenia się drzew do notowania, jak zmienia się kolor liści.

Nadal nie wiecie, jak rozpocząć obserwacje? Posłuchajcie naukowców, którzy wam podpowiedzą.

KampaniaVideo

 

[Europejska Kampanii Fenologiczna] Najlepsza animacja w marcu wybrana

linden-tree-817061 1280Po raz pierwszy wybrano animację miesiąca w ramach Europejskiej Kampanii Fenologicznej. W marcu za najlepszą uznano pracę przedstawiającą lipę drobnolistną, przygotowaną w aplikacji Growapp na podstawie zdjęć zebranych przez uczniów OŠ Ivana Kukuljevića w Chorwacji.

Wyróżnienia będą przyznawane co miesiąc. W szkole, która przygotuje najlepszą animację, w nagrodę zagości na wirtualnym wykładzie główny naukowiec Kampanii dr Arnold van Vliet, biolog z Uniwersytetu w Wageningen.

Aby powalczyć o wyróżnienie w kolejnych miesiącach, pamiętajcie o oznakowaniu swoich zdjęć odpowiednimi hashtagami: #species #globe #nameoftheschoolCountry, np.: #limetree
#globe
#TGMMoravskeBudejoviceCzech

a8131bffe5020a869e330f82b1bb5794

 

Pokażmy wyjątkową różnorodność naszej społeczności GLOBE!

Pokażmy wyjątkową różnorodność naszej społeczności GLOBE!

Podziel się swoją historią, jak udział w Programie GLOBE zachęcił Cię do kontynuowania edukacji w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (Science, Technology, Engineering and Math - STEM).

 • Jeśli jesteś obecnym uczniem działającym w Programie GLOBE, powiedz, jak te aktywności zachęcają Cię do nauki przedmiotów ścisłych.
 • Jeśli jesteś byłym studentem GLOBE, daj znać, jeśli zdecydowałeś się na dalsze kształcenie w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki dzięki Programowi GLOBE.
 • Jeśli jesteś nauczycielem, którego Program GLOBE zainspirował do podjęcia dalszych szkoleń lub rozwijania aktywności w dziedzinach z obszaru STEM, to również podziel się swoją historią!

Wypełnij formularz i prześlij go na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Wyślij również swoje zdjęcie wraz z wypełnionym formularzem udostępnienia zdjęć.

Pokażmy wyjątkową różnorodność naszej społeczności GLOBE!

Adoptuj swój kawałek świata!

Adopt

NASA zaprasza ludzi z całego świata do świętowania Dnia Ziemi 2017 "adoptując" jeden z 64 000 pojedynczych fragmentów naszej planety widzianej z kosmosu.

Każdy do 22 kwietnia br. będzie mógł przyjąć małą część naszej planety. Zapraszamy na stronę go.nasa.gov/adopt, aby odkrywać nieznane wcześniej zakątki świata. Każdy odwiedzający otrzyma spersonalizowany certyfikat adopcyjny zawierający dane z satelitów obserwujących Ziemię dla swojego unikatowego kawałka Ziemi. Wydrukuj go i podziel się nim w mediach społecznościowych (nie zapomnij o hashtagu #adopttheplanet)

Po zaakceptowaniu fragmentu można zwiedzić interaktywną mapę świata i wydrukować certyfikaty z innych miejsc.

Program GLOBE w Polsce już ma swój kawałek Ziemi, a Ty?

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2017 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE