Nysa i Bieruń wspólnie badają jakość wody

24 listopad 2018

LLC 2018bazaW dniach od 2 do 8 października 2018 r. w ramach programu GLOBE ogłoszono akcję ,,Local Lake Challenge”. Polegała ona na zbadaniu w wyznaczonym terminie jakości wody w jeziorach lub sztucznych zbiornikach wodnych. Wezwanie to podjęły m. in. Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu.

Obie szkoły zaplanowały badanie wody w sztucznych zbiornikach. To była doskonała okazja, aby porównać otrzymane wyniki. Uczniowie wybrali się na pomiary w tych samych dniach, 4 i 10 października. Oba analizowane zbiorniki (Jezioro Nyskie oraz zbiornik Łysina) różnią się wielkością, jednak jakość wody okazała się zbliżona.

Dziękujemy dr. inż. Tadeuszowi Mzykowi z Politechniki Śląskiej za konsultacje oraz Eli Wołoszyńskiej-Wiśniewskiej, koordynator Programu GLOBE, – również za konsultacje oraz pomoc w dotarciu do aktualnych zdjęć naszych terenów badawczych z satelity Sentinel.

Szczegółowe wyniki naszych badań można znaleźć w poniższym zestawieniu.

 

 

Jezioro Nyskie      Zbiornik Łysina
To zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971r. Położony  jest w bezpośrednim sąsiedztwie Nysy. Jezioro ma powierzchnię 20 km2. Przyległe tereny tworzą obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. Występuje tu wiele gatunków ptaków i ryb. Przy odpływie zbiornika znajduje się elektrownia wodna o mocy 4,8 MW. Na północno-wschodnim brzegu jeziora występują piaszczyste plaże z ośrodkami wczasowymi oraz  wodnym zapleczem rekreacyjnym.   Zbiornik ma powierzchnię 0,14 km2. Leży na terenie Bierunia, w widłach rzek Mlecznej i Gostyni. Zbiornik powstał w miejscu wyrobiska drobnoziarnistego piasku potrzebnego do budowy osiedli w pobliskich Tychach w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Następnie zagłębienie zostało naturalnie wypełnione wodami podziemnymi. W dalszym ciągu zbiornik zasilany jest wodami gruntowymi oraz opadowymi. Okolice zbiornika są terenami rekreacyjnymi dla mieszkańców Bierunia i okolicznych miejscowości. W okresie wakacyjnym funkcjonuje tu kąpielisko.
LLC Nysa1   LLC Lysina1

 LLC wyniki

 

Woda pobierana była przy brzegu obok wału po stronie zachodniej, 200 m na południe od  tamy. Słabsza przezroczystość wody oraz ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie (10) wynika z zanieczyszczeń organicznych kumulujących się przy brzegu. Przyczyną są: niski poziom wody na jeziorze, utrzymujący się od wiosny; mniej przepływającej wody przez zbiornik; wcześniej występująca eutrofizacja; wypłukane z pól nawozy; zanęty wyrzucane przez wędkarzy w celu połowu ryb.   Woda pobierana była przy wschodnim brzegu jeziora. Łysina nie jest głębokim zbiornikiem, stąd zaobserwowano wzrost temperatury wody pomiędzy pierwszym a drugim pomiarem. Okres ten cechował się ciepłymi, słonecznymi dniami. W wodzie nie odnotowano obecności azotanów i fosforanów, a zawartość tlenu w wodzie jest zadowalająca. Mimo to przejrzystość wody nie jest zbyt wysoka.
LLC Nysa2   LLC Lysina2
Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE