Czym oddychamy? Pomiary jakości powietrza online!

11 grudzień 2017

 

smogCzy wiecie, jaka jest jakość powietrza w Waszych miejscowościach? Z rozpoczęciem sezonu grzewczego temat smogu ponowie pojawił się w debacie publicznej. 

W połowie listopada European Environment Agency (Europejska Agencja Środowiska, EEA) oraz European Commission (Komisja Europejska) udostępniły interaktywny serwis mapowy nt. jakości powietrza w Europie. Informacje aktualizowane są co godzinę! Mapa powstaje na podstawie danych przesyłanych do EEA przez 33 kraje europejskie, w tym Polskę. Przy obliczeniach "indeksu" jakości powietrza uwzględniana jest zawartość pyłu zawieszonego PM2.5 oraz PM10, a także stężenie ozonu, dwutlenku azotu oraz dwutlenku siarki w warstwie przyziemnej. Aktualną jakość powietrza można śledzić na interaktywnej mapie http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index

Chcąc poszerzyć zasób danych pozyskiwany w ramach oficjalnie prowadzonego Państwowego Monitoringu Środowiska, szkoły GLOBE również przyłączyły się do monitorowania jakości powietrza i rozbudowy wspólnej sieci pomiarowej. W ramach projektu pt. „Czym oddychamy” w październiku do szkół trafiły pierwsze czujniki. Ich zadaniem jest pomiar stężenia pyłu PM 1.0, PM 2.5 oraz PM 10 w powietrzu wokół szkoły.

Po zainstalowaniu sprzętu i krótkim przeszkoleniu uczniowie przystąpili do testowych pomiarów. Dane zbierane przez czujniki są publikowane w Internecie. Już niedługo dane pochodzące ze wszystkich szkół, które przystąpiły do projektu, będzie można obejrzeć na głównej stronie projektu. 

samplePlot pyly

Wyniki testowych pomiarów jakości powietrza w okolicy Szkoły Podstawowej w Sułowie
możecie na bieżąco śledzić na stronie: http://212.87.6.251/mich/polandaod/

 Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do sieci pomiarowej i prowadzeniem wspólnych badań jakości powietrza zapraszamy na podstronę projektu.

 

Projekt pt. "Czym oddychamy?" jest realizowany we współpracy z Aerozolową Siecią Naukową Poland-AOD, której przewodniczy prof. UW dr hab. Krzysztof Markowicz (członek Rady Naukowej Programu GLOBE). Partnerem przedsięwzięcia jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Krajowy Koordynator Programu GLOBE.

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE