Europejska Kampania Fenologiczna

linden-tree-817061 1280Obserwując Ziemię z kosmosu w okresie wiosennym, łatwo dostrzec “zieloną falę” przesuwającą się z południowo-zachodniej Europy (Hiszpania) do jej północno-wschodniej części (Rosja). Tworzą ją drzewa, na których wyrastają świeże liście, kwitnące kwiaty oraz zazieleniające się łąki i pola. Ta „zielona fala” występuje każdego roku – ale za każdym razem rozpoczyna się w nieco innym momencie.

Obserwacje fenologiczne połączone z pomiarami parametrów atmosferycznych to jedne z najprostszych, ale i najciekawszych, badań wykonywanych w ramach Programu GLOBE.

Chcecie dowiedzieć się, jak warunki klimatyczne wpływają na tempo rozwoju i zamierania roślinności? Przystąpcie do Europejskiej Kampanii Fenologicznej prowadzonej przez cały 2017 rok, porównując wyniki Waszych obserwacji ze szkołami w innych krajach naszego regionu.

Pamiętajcie! Do Kampanii może przystąpić każda chętna szkoła. Nawet jeśli do tej pory nie prowadziliście obserwacji fenologicznych - nic straconego! Chcecie dowiedzieć się więcej?

 --------------------------------------------------------------------

SZKOŁY UCZESTNICZĄCE W KAMPANII

 --------------------------------------------------------------------

CO NOWEGO W KAMPANII?

 

26-02-2018

Czas zacząć wiosenne obserwacje

Za oknem siarczysty mróz, ale przyroda już pomału budzi się do życia. Zauważyliście, że na niektórych drzewach są już pąki? Wiosenne obserwacje fenologiczne warto rozpocząć nawet 2 tygodnie przed momentem, gdy rośliny zaczną się rozwijać i puszczać liście.

A Wy jaki gatunek drzewa będziecie badać?

--------------------------------------------------------------------

21-12-2017

GLOBE365 smallPlakaty GLOBE 365: kalendarz w nowej formie

Europejska Kampania Fenologiczna to główne wydarzenie Programu w naszym regionie w mijającym roku. Kampania będzie również kontynuowana w 2018 roku. Chcąc wyróżnić najbardziej aktywne zespoły i zachęcić innych członków społeczności GLOBE do udziału w Kampanii, europejskie Biuro Programu postanowiło zastąpić tradycyjne kalendarze tematycznymi plakatami GLOBE 365. Plakaty to źródło wiedzy i inspiracji w obszarze obserwacji fenologicznych. Na plakatach znajduje się również specjalne miejsce na zdjęcia z Waszych obserwacji! Plakaty są dostępne w angielskiej wersji językowej.

Wszystkie szkoły zainteresowane otrzymaniem plakatów prosimy o Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Zobacz plakat.

--------------------------------------------------------------------

15-09-2017

Współpraca z europejskimi szkołami

Przyłączcie się do Europejskiej Kampanii Fenologicznej - zrealizujcie wspólny projekt ze szkołami z innych krajów europejskich! Rejestracja trwa do 22 września. Wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, w którym podasz swoje dane, nazwę szkoły, którą reprezentujesz, informacje o wieku uczniów oraz gatunkach drzew, jakie  obserwujecie.

W ramach projektu uczniowie:

  • dzięki wykorzystaniu aplikacji GrowApp, poszerzą swoją wiedzę nt. obserwacji fenologicznych oraz sezonowych zmian w przyrodzie,
  • zrealizują własny projekt badawczy,
  • podzielą się jego wynikami z kolegami i koleżankami z innych krajów,

Na realizację działania warto przeznaczyć 4-6 lekcji w okresie od września do grudnia br.

 

Harmonogram prac obejmuje:

Faza A (start: 15 września)

Szkoły rejestrują chęć współpracy w projektach poprzez formularz online. Uczniowie zaczynają pracę z aplikacją GrowApp, wykonując codziennie zdjęcia tego samego drzewa. Zespół projektowy z waszej szkoły przedstawia się swoim koleżankom i kolegom z innych krajów.

Faza B (start: 1 października)

Twoi uczniowie poznają kolegów i koleżanki z wybranej europejskiej szkoły, z którą będziecie współpracować. Wspólnie pracują nad sformułowaniem pytania badawczego i zaplanowaniem obserwacji fenologicznych.

Faza C (start: 20 października)

To okres analizy wykonanych zdjęć i dyskusji na temat różnic w uzyskanych wynikach. Uczniowie zestawiają pozyskane dane z danymi klimatycznymi.

Faza D (start: 21 listopada)

Podsumowanie projektów. Na tym etapie uczniowie wspólnie przygotowują prezentację wyników, która będzie zaprezentowana na stronie Programu GLOBE.

 

Kolejna edycja międzyszkolnych projektów ruszy na wiosnę 2018.

--------------------------------------------------------------------

15-09-2017

Wystartowała Europejska Kampania Fenologiczna 2017/2018!

Wystartowała kolejna edycja Europejskiej Kampanii Fenologicznej. Zapraszamy do przyłączenia się i prowadzenia z uczniami obserwacji fenologicznych od września do grudnia br.

Udział w Europejskiej Kampanii Fenologicznej 2017/208 to dla uczniów szansa, aby dowiedzieć się więcej na temat sezonowych zmian zachodzących w przyrodzie. Na jesieni uczniowie mogą obserwować zmiany w kolorach liści oraz ich opadanie, korzystając jednocześnie z protokołu Starzenia się drzew oraz mobilnej aplikacji GrowApp. To proste!

Wystarczy:

  • pobrać aplikację GrowApp na tablet lub telefon,
  • wybrać drzewo rosnące w waszej okolicy i należące do jednego z 7 gatunków (zobacz, jakie gatunki można obserwować w ramach Kampanii),
  • wykonaj zdjęcie drzewa poprzez aplikację GrowApp, dodaj odpowiednie hashtagi: #nazwa gatunku po angielsku (np. #oak), #globe, #nazwa szkoly,
  • wyślij zdjęcie - od tej pory możesz je podejrzeć na mapie GrowApp (zobacz wyniki dotychczasowych pomiarów),
  • obserwować dane drzewo regularnie i za każdym razem dokumentować obserwacje, robiąc zdjęcia. Wykorzystajcie również protokół Starzenia się drzew do notowania, jak zmienia się kolor liści.

Nadal nie wiecie, jak rozpocząć obserwacje? Posłuchajcie naukowców, którzy wam podpowiedzą.

KampaniaVideo

--------------------------------------------------------------------

23-06-2017

Bydgoski zespół nagrodzony!

Młodzi obserwatorzy przyrody z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bydgoszczy mają powód do świętowania. Animacja stworzona przez zespół w ramach Europejskiej Kampanii Fenologicznej została wybrana najlepszą animacją maja. Gratulujemy! :-)

Wszystkie animacje nominowane do comiesięcznego wyróżnienia możecie obejrzeć na stronie: https://www.globe.gov/web/european-phenology-campaign/overview/highlights

--------------------------------------------------------------------

01-05-2017

Najlepsza animacja marca wybrana

Po raz pierwszy wybrano animację miesiąca w ramach Europejskiej Kampanii Fenologicznej. W marcu za najlepszą uznano pracę przedstawiającą lipę drobnolistną, przygotowaną w aplikacji Growapp na podstawie zdjęć zebranych przez uczniów OŠ Ivana Kukuljevića w Chorwacji.

Wyróżnienia będą przyznawane co miesiąc. W szkole, która przygotuje najlepszą animację, w nagrodę zagości na wirtualnym wykładzie główny naukowiec Kampanii dr Arnold van Vliet, biolog z Uniwersytetu w Wageningen.

Aby powalczyć o wyróżnienie w kolejnych miesiącach, pamiętajcie o oznakowaniu swoich zdjęć odpowiednimi hashtagami: #species #globe #nameoftheschoolCountry, np.: #limetree
#globe
#TGMMoravskeBudejoviceCzech

a8131bffe5020a869e330f82b1bb5794

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE