Nadchodzące wydarzenia

Marzec 2013 - Konferencja Nauczycieli GLOBE i warsztaty doszkalające Modułu B

09 marzec 2013
  • Zakończone zostało przyjmowanie zgłoszeń na Konferencję i warsztaty. Zgłoszenie traktowane jest jak zobowiązanie. W przypadku rezygnacji z udziału po 22.02.2013 r. szkoła/nauczyciel zostanie obciążony kosztami.
  • Zgłoszenia na konferencję przyjmujemy do 15.02. do godz. 15.00!
  • (14.02) Zakończyliśmy rejestrację na warsztaty. Na warsztaty zgłosili sie już nauczyciele z 20 szkół. Tylko jeden nauczyciel ze szkoły może wziąć udział w warsztatach Moduł B płacąc odpowiednio (105,85,50 zł). Drugi nauczyciel ze szkoły, oraz nauczyciele z niezakwalifikowanych do Modułu B szkół mogą uczestniczyć w warsztatach dopłacając 60 zł.
  • (15.02) Przeprowadzamy kwalifikacje osób na Warsztaty Modułu B. Zauważyliśmy, że nie wszyscy do końca rozumieją istotę warsztatów zaawansownych. Warsztaty Moduł B to warsztaty zaawansowane, a więc jak zwykle dla nauczycieli, którzy brali udział w warsztatch początkowych z danego modułu (atmosfera). Druga sprawa, aby wziąć udział w badaniach jako koordynator w module B, który dotyczy badań dodatkowych należy już prowadzić podstawowe badania atmosfery w szkole. Co za tym idzie posiadać podstawowy sprzęt do badania atmosfery. W poniedziałek 18.02. będziemy indywidualnie informować uczestników, którzy zgłosili chęć udziału w Module B o tym, czy zostali zakwalifikowani. Postaramy się, aby wszyscy, którzy spełniają podstawowe warunki mogli uczestniczyć w warsztatach, jako "koordynatorzy modułu B" (mniejsze koszty) lub przynajmniej "wolni słuchacze" (koszty powiększone o 60 zł). W sytuacjach szczególnych (np. niespełniania jakiegoś z warunków) konieczne są uzgodnienia telefoniczne. 

Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, Krajowy Koordynator Programu GLOBE serdecznie zaprasza na XI Ogólnopolską Konferencję Nauczycieli połączoną z Warsztatami Doszkalającymi pt. Badanie zapylenia atmosfery, w dniach 9-11 marca 2013 roku w Warszawie (mapka, zdjęcie). Konferencja i warsztaty organizowane są dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszy dzień Konferencji, 9.03.2013r. sesja przedobiadowa (do ok.14.00), otwarty jest dla szerokiego grona nauczycieli, zainteresowanych nowoczesną, aktywną edukacją w ramach przedmiotów przyrodniczych. Zapraszamy!
Dla nauczycieli Programu GLOBE przygotowalismy dodatkowe atrakcje. Liczymy na udział przedstawicieli wszystkich szkół GLOBE. W spotkaniu może brać udział dowolna liczba nauczycieli ze szkoły. Gorąca prośba do Dyrektora szkoły – konferencja jest bardzo istotnym elementem realizacji Programu w Polsce, w związku z tym prosimy o wydelegowanie przynajmniej jednego nauczyciela z każdej szkoły Programu GLOBE. Uczestnictwo nauczyciela jest także punktowane w rankingu na GLOBE GAMES 2013.

Nauczyciele Programu GLOBE

  • Zaproszenie dla nauczycieli GLOBE (pdf)
  • Zgłoszenie dla nauczycieli GLOBE, konferencja i warsztaty (tylko jeden nauczyciel ze szkoły może być zakwalifikowany jako koordynator w Module B, drugi może uczestniczyc w warsztatach, ale jako "wolny słuchacz" dopłacając do podanej kwoty 60 zł) (doc)
  • Prosimy o przesłanie danych do faktury
  • Deklaracja uczestnictwa w module B (doc, pdf) po zakwalifikowaniu sie na warsztaty konieczne będzie dostarczenie deklaracji z pieczatką dyrektora szkoły!
  • Folderek (tu)
  • Program konferencji nauczyciele GLOBE (pdf)
  • Program warsztatów nauczyciele GLOBE (pdf)
  • Załącznik - tematy referatów (pdf)

Nauczyciele "nieglobowi"

  • Zaproszenie dla nauczycieli "nieglobowych" (pdf)
  • Zgłoszenie pierwszy dzień konferecji dla nauczycieli "nieglobowych" (doc)
  • O Programie GLOBE (pdf)
  • Program konferncji dla nauczycieli "nieglobowych" (pdf)

Prosimy również o zarejestrowanie się na portalu Amerykańskim http://www.globe.gov/events/workshops

Moduł B. Badanie zapylenia atmosfery

Dodatkowe działania edukacyjne, będące rozszerzeniem formuły Programu GLOBE, zaprojektowane w Polsce na lata 2012-2014 wpisują się znakomicie w GLOBE Student Climate Research Campaign (SCRC), akcję prowadzoną na skalę międzynarodową. SCRC to działanie ogłoszone przez Dyrektora GLOBE w 2010 roku. SCRC ma na celu zaangażowanie uczniów z całego świata w badania lokalnego środowiska przyrodniczego i koncentruje się na zwiększeniu wiedzy uczniów nt. klimatu. Kampania rozpoczęła się we wrześniu 2011 roku. W Polsce, na bazie protokółów i doświadczeń Programu GLOBE, proponujemy we współpracy z naukowcami rozszerzenie dotychczasowych badań uczniów w ramach trzech modułów. Dwa rozpoczęły się w 2012 roku. Teraz zaczynamy działania w ramach trzeciego modułu - Badania zapylenia atmosfery opartego na prowadzonych w ramach Programu GLOBE badaniach atmosfery.

Uczniowie szkół, które przystąpią do projektu będą mogli aktywnie włączyć się w badania naukowe dotyczące problematyki aerozolu atmosferycznego.

Pomiary prowadzone przez uczniów wykonywane będą przy pomocy prostego fotometru słonecznego, pirometrów i luksomierzy wypożyczonych szkole na czas trwania projektu oraz przy zastosowaniu sprzętu pomiarowego do badan atmosfery, który szkoła posiada i w oparciu o rozbudowane protokóły GLOBE. Uczniowie będą wykonywali pomiary podstawowych parametrów meteorologicznych: temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz prowadzili obserwacje rodzajów chmur oraz stopnia zachmurzenia, koloru nieboskłonu oraz szacowali widzialność. Wyniki pomiarów będą przesyłana za pośrednictwem strony internetowej do naukowców z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW

Pragniemy przybliżyć naukę i prawdziwe badania naukowe do społeczeństwa i rozbudzić w młodych uczestnikach projektu drzemiący potencjał i cechy odkrywcy. Uczniowie i nauczyciele bioracy udział w Module B Badawczej Kampanii Klimatycznej Programu GLOBE będą mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach  poszerzających wiedzę szkolną. Będą nie tylko prowadzili pomiary ale również pogłębiali swoją wiedzę z zakresu procesów fizycznych i chemicznych z udziałem aerozoli oraz procesów klimatycznych. W zamian naukowcy oczekiwać będą pomocy w prowadzeniu monitoringu środowiska naturalnego, który pomoże im rozszerzyć i uzupełnić prowadzone przez nich badania.

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

w latach 2006-2014
© 1997-2024 UNEP/GRID-Warszawa
Krajowy Koordynator Programu GLOBE